Ruszyły prace archeologiczne w rejonie ulic: Toruńska, Kamienna Grobla i Jałmużnicza

Badania archeologiczne

Dolne Miasto – zdjęcie lotnicze z 1929 r. – źródło fotopolska.eu

Na działce w rejonie ulic: Toruńska, Kamienna Grobla i Jałmużnicza rozpoczęły się badania archeologiczne. Poprzedzają one realizację Esencji, pierwszej inwestycji komercyjnej w ramach projektu PPP. Jej celem jest odtworzenie historycznej zabudowy, która przed wojną była w tym miejscu. Prace potrwają około 3 miesiące.

Śródmieście Gdańska, w skład którego wchodzi m.in. Dolne Miasto, znajduje się w obrębie nowożytnych obwarowań miejskich i jest pomnikiem historii. Teren ten znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej, więc każda realizacja nowej zabudowy musi być poprzedzona badaniami archeologicznymi. Jest to typowa procedura dla inwestycji, które przywracają historyczny, miejski układ urbanistyczny.

– Prace archeologiczne prowadzone będą w obrębie przyszłego wykopu budowlanego, adekwatnie do jego skali i lokalizacji – dokładnie tam, gdzie za jakiś czas stanie nowy budynek. Są to tzw. wyprzedzające badania archeologiczne. Ich celem jest zadokumentowanie nawarstwień archeologicznych, czyli pozostałości działalności człowieka w tym miejscu. Na tej konkretnie działce spodziewamy się natrafić na pozostałości piwnic kamienic, które stały w tym miejscu do 1945 roku. Poniżej znajdą się być może starsze nawarstwienia czy obiekty archeologiczne – przede wszystkim fragmenty starych zabudowań i zabytki ruchome – mówi Robert Krzywdziński, archeolog, DANTISCUM Pracownia Badań Archeologicznych.

Prace archeologiczne potrwają około 3 miesiące. Po ich zakończeniu i zwolnieniu działki przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków możliwe będzie rozpoczęcie budowy.

Historyczne piękno na nowo

Dolne Miasto, jeszcze przed II wojną światową, charakteryzowała gęsta i zwarta zabudowa, która w ramach projektu PPP zostanie w dużej mierze odtworzona. Ciekawostką jest, że ulica Kamienna Grobla (historycznie Steindamm), przy której realizowana jest pierwsza inwestycja komercyjna w ramach PPP, do XVIII w. była jedną z niewielu brukowanych ulic na terenie Dolnego Miasta. Pod adresem Steindamm 33/34, prawdopodobnie na tyłach znajdującej się tam niegdyś kamienicy, mieścił się punkt sprzedaży węgla. Z kolei na rogu Kamiennej Grobli i Toruńskiej, w miejscu gdzie powstanie Esencja, działała knajpka z wyśmienitymi likierami i innymi rodzajami destylowanych alkoholi. W księdze adresowej z 1941 r. określona została jako Gaststätte zur Thornschen Brücke (Gospoda przy Moście Toruńskim). Jednym z najbardziej znanych, serwowanych tam trunków była Kurtyzanka – Essencya żołądkowa Kaszubska, reklamowana wtedy jako „najlepsza z dotychczasowych wódek i likworów, wzmacniająca żołądek, dodająca apetytu i przyspieszająca trawienie wszelkich ciężkich potraw”. Nazwa realizowanej obecnie inwestycji, Esencja, jest więc symbolicznym nawiązaniem do produktu, który oferowany był w tym miejscu.

Inwestycja Esencja to kamieniczny budynek mieszkalno-usługowy z ponad 130 lokalami, starannie zaprojektowany, inspirowany historycznym zespołem kamienic z przełomu XIX i XX w. Od strony okalających ją ulic utworzy on zwartą pierzeję z wewnętrznym dziedzińcem. Współczesna forma Esencji, swoimi wybranymi, charakterystycznymi elementami, nawiązywać będzie do ówczesnej bryły kamienicy miejskiej. Budynek będzie pełnił funkcję mieszkaniową, z usługami zlokalizowanymi w parterze. Projekt architektoniczny Esencji przygotowuje lokalna pracownia Rayss Group.