Dolne Miasto – zdjęcie lotnicze z 1929 r. – źródło fotopolska.eu
Na działce w rejonie ulic: Toruńska, Kamienna Grobla i Jałmużnicza rozpoczęły się badania archeologiczne. Poprzedzają one realizację Esencji, pierwszej inwestycji komercyjnej w ramach projektu PPP. Jej celem jest odtworzenie historycznej zabudowy, która przed wojną była w tym miejscu. Prace potrwają około 3 miesiące.
Śródmieście Gdańska, w skład którego wchodzi m.in. Dolne Miasto, znajduje się w obrębie nowożytnych obwarowań miejskich i jest pomnikiem historii. Teren ten znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej, więc każda realizacja nowej zabudowy musi być poprzedzona badaniami archeologicznymi. Jest to typowa procedura dla inwestycji, które przywracają historyczny, miejski układ urbanistyczny.
– Prace archeologiczne prowadzone będą w obrębie przyszłego wykopu budowlanego, adekwatnie do jego skali i lokalizacji – dokładnie tam, gdzie za jakiś czas stanie nowy budynek. Są to tzw. wyprzedzające badania archeologiczne. Ich celem jest zadokumentowanie nawarstwień archeologicznych, czyli pozostałości działalności człowieka w tym miejscu. Na tej konkretnie działce spodziewamy się natrafić na pozostałości piwnic kamienic, które stały w tym miejscu do 1945 roku. Poniżej znajdą się być może starsze nawarstwienia czy obiekty archeologiczne – przede wszystkim fragmenty starych zabudowań i zabytki ruchome – mówi Robert Krzywdziński, archeolog, DANTISCUM Pracownia Badań Archeologicznych.
Prace archeologiczne potrwają około 3 miesiące. Po ich zakończeniu i zwolnieniu działki przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków możliwe będzie rozpoczęcie budowy.
Historyczne piękno na nowo
Dolne Miasto, jeszcze przed II wojną światową, charakteryzowała gęsta i zwarta zabudowa, która w ramach projektu PPP zostanie w dużej mierze odtworzona. Ciekawostką jest, że ulica Kamienna Grobla (historycznie Steindamm), przy której realizowana jest pierwsza inwestycja komercyjna w ramach PPP, do XVIII w. była jedną z niewielu brukowanych ulic na terenie Dolnego Miasta. Pod adresem Steindamm 33/34, prawdopodobnie na tyłach znajdującej się tam niegdyś kamienicy, mieścił się punkt sprzedaży węgla. Z kolei na rogu Kamiennej Grobli i Toruńskiej, w miejscu gdzie powstanie Esencja, działała knajpka z wyśmienitymi likierami i innymi rodzajami destylowanych alkoholi. W księdze adresowej z 1941 r. określona została jako Gaststätte zur Thornschen Brücke (Gospoda przy Moście Toruńskim). Jednym z najbardziej znanych, serwowanych tam trunków była Kurtyzanka – Essencya żołądkowa Kaszubska, reklamowana wtedy jako „najlepsza z dotychczasowych wódek i likworów, wzmacniająca żołądek, dodająca apetytu i przyspieszająca trawienie wszelkich ciężkich potraw”. Nazwa realizowanej obecnie inwestycji, Esencja, jest więc symbolicznym nawiązaniem do produktu, który oferowany był w tym miejscu.
Inwestycja Esencja to kamieniczny budynek mieszkalno-usługowy z ponad 130 lokalami, starannie zaprojektowany, inspirowany historycznym zespołem kamienic z przełomu XIX i XX w. Od strony okalających ją ulic utworzy on zwartą pierzeję z wewnętrznym dziedzińcem. Współczesna forma Esencji, swoimi wybranymi, charakterystycznymi elementami, nawiązywać będzie do ówczesnej bryły kamienicy miejskiej. Budynek będzie pełnił funkcję mieszkaniową, z usługami zlokalizowanymi w parterze. Projekt architektoniczny Esencji przygotowuje lokalna pracownia Rayss Group.
©2024 Euro Styl S.A. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Przedstawione na stronie internetowej wizualizacje, animacje oraz grafiki mają charakter poglądowy. Wygląd budynków, zakres usług oraz zagospodarowanie terenu mogą nieznacznie ulec zmianie. Zmianie nie ulegną istotne cechy świadczenia oraz funkcjonalność budynku. Prawa do używania, kopiowania i rozpowszechniania wszelkich danych i materiałów dostępnych na niniejszej stronie internetowej podlegają w szczególności przepisom ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o Prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystywanie danych lub materiałów z niniejszej strony w jakichkolwiek celach wymaga każdorazowo pisemnej zgody GGI Dolne Miasto sp. z o.o. W przypadku zapotrzebowania na w/w materiały prosimy o kontakt na adres: daneosobowe@eurostyl.com.pl