Projekt PPP na Dolnym Mieście – spotkanie z mieszkańcami

202109176877

21 września w Szkole Podstawowej nr 65 przedstawiciele władz Gdańska oraz Euro Stylu spotkali się z mieszkańcami Dolnego Miasta, by odpowiedzieć na pytania i wątpliwości dotyczące projektu realizowanego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

W spotkaniu wzięli udział: Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji, prof. Piotr Lorens, architekt miasta oraz przedstawiciele inwestora prywatnego, czyli spółki GGI Dolne Miasto (spółki należącej w całości do Euro Stylu) – Mikołaj Konopka, prezes zarządu Euro Stylu oraz Monika Żelazkiewicz, kierownik projektu, a także Natalia Grzymała z inicjatywy Zielone Dolne Akcja Protestacyjna oraz mieszkańcy dzielnicy.

Kwestia miejsc parkingowych, zieleń w dzielnicy, likwidacja „boiska pod wierzbami”, liczba wiat śmietnikowych, zabezpieczenie zabytkowych domów związane z pracami budowlanymi –  to niektóre z tematów poruszonych przez mieszkańców w związku z planowanymi pracami.

Prezes Mikołaj Konopka podkreślił ważną rolę lokalnej społeczności w procesie dialogu i poszukiwania optymalnych rozwiązań w ramach inwestycji, m.in. w sprawie boiska.

Wsłuchujemy się w postulaty społeczności. Czujemy problem, który Państwo podnieśli w zapalnej sprawie „boiska pod wierzbami”. Na tym etapie nie mogę niczego obiecać, ale ta część projektu będzie modyfikowana, aby maksymalnie skłonić się w kierunku postulatów mieszkańców. Proszę o odrobinę zaufania, za jakiś czas zobaczycie efekty naszej pracy. Nie będą to tylko mieszkania. Ważnym punktem jest też rewitalizacja dawnej zajezdni tramwajowej, gdzie powstanie bardzo atrakcyjna przestrzeń publiczna, która będzie doskonałym miejscem spotkań – powiedział.

Prezydent Alan Aleksandrowicz podkreślił, że przygotowując proces rewitalizacji Miasto przeznaczyło obszary na terenie Dolnego Miasta do przyszłego zagospodarowana tak, aby proces inwestycyjny nie był rozbity na dekady, tylko żeby zmiany w dzielnicy były zauważalne możliwie szybko, w ciągu kilku lat.

Realizujemy skomplikowaną umowę, dzięki której środki wpływające ze zbycia nieruchomości, zostają na obszarze projektu, czyli w dzielnicy, w której partnerstwo jest realizowane – zaznaczył.

Szerszą relację ze spotkania można znaleźć w artykule: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/mieszkancy-pytaja-o-rewitalizacje-dolnego-miasta-w-ramach-partnerstwa-publiczno-prywatnego,a,204597

Wartość projektu PPP na Dolnym Mieście jest szacowana jest na 277 milionów złotych. Składają się na nią zarówno inwestycje publiczne, jak i komercyjne. Wartość nieruchomości w projekcie to 40,3 mln złotych. Dodatkowo inwestor będzie partycypował w infrastrukturze publicznej na kwotę 18,6 miliona złotych i zapłaci premię 3,2 miliona złotych. Wkład finansowy inwestora w zadania publiczne wyniesie więc 62,1 miliona złotych.