
W odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez mieszkańców Dolnego Miasta i wielokrotnie podejmowany temat zieleni w dzielnicy, Euro Styl i Miasto Gdańsk – partnerzy w umowie PPP – powołali Komisję ds. Drzew i Zieleni, do której zaprosili 3 przedstawicieli lokalnej społeczności.
Zgodnie z nazwą, obszarem zainteresowania komisji będą tematy dotyczące nasadzeń zastępczych, przesadzeń i wszelkich innych działań dotyczących zieleni realizowanych w ramach umowy PPP na Dolnym Mieście. Duża część postulatów zgłaszanych przez mieszkańców tej części Śródmieścia dotyczy właśnie kwestii związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych.
W skład Komisji ds. drzew i zieleni na Dolnym Mieście wejdzie 3 przedstawicieli mieszkańców, o których wyznaczenie zwrócili się do Rady Dzielnicy Śródmieście partnerzy w umowie PPP.
Komisja będzie funkcje ekspercką i doradczą w zakresie zieleni przy realizacji celów publicznych i komercyjnych w ramach projektu PPP. Nie ma ona kompetencji do wydawania żadnych decyzji administracyjnych. Organem uprawnionym do wydawania decyzji dotyczących zieleni na Dolnym Mieście jest Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Komisja zajmie się:
• oceną inwentaryzacji zieleni w poszczególnych lokalizacjach,
• przygotowaniem opinii dot. stanu zieleni w poszczególnych lokalizacjach z rekomendacjami dotyczącymi dalszego postępowania (ewentualnych przesadzeń drzew i/lub nasadzeń rekompensujących),
• doradztwem w przygotowaniu koncepcji zagospodarowania terenów zielonych i wokół projektowanych obiektów w celu utrzymania bioróżnorodności tych terenów,
• udziałem i doradztwem w zakresie projektowania nasadzeń rekompensacyjnych,
• działaniami doradczymi i eksperckimi w zakresie architektury krajobrazu i zieleni w ramach prowadzonych prac projektowych obiektów w ramach PPP.
W skład Komisji, oprócz wybranych przez radę dzielnicy mieszkańców, wejdą również eksperci, specjaliści z wydziałów i jednostek Urzędu Miejskiego oraz przedstawiciel partnera prywatnego:
• przedstawiciel Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni;
• przedstawiciel Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego;
• Wojciech Jankowski – magister biologii, rzeczoznawca SITO NOT z zakresu urządzania i utrzymania terenów zieleni, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgów Drzew przy NOT;
• Joanna Rayss – dr inż. arch. krajobrazu, członek zarządu Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu;
• Monika Żelazkiewicz – Kierownik Projektu Dolne Miasto ze strony Partnera Prywatnego;
• 3 przedstawicieli mieszkańców Dolnego Miasta.
Komisja rozpocznie działania w ciągu najbliższych dni. Rada dzielnicy ma czas na wskazanie 3 przedstawicieli lokalnej społeczności, którzy zasiądą w komisji, do 20 sierpnia.
Warto przypomnieć, że do tej pory odbyło się już kilka spotkań z mieszkańcami, które dotyczyły realizowanej na Dolnym Mieście inwestycji. Wszystkie, zebrane podczas spotkań wnioski są zbierane, a następnie analizowane. Aby usprawnić komunikację z mieszkańcami, w pracach uczestniczy animator procesu dialogu społecznego, który pozostaje do dyspozycji mieszkańców dzielnicy.