Dolne Miasto, jako część śródmieścia Gdańska, ma ogromny potencjał rozwoju. Nie w pełni odbudowane z wojennych zniszczeń, przez lata zaniedbywane, odcięte drogą szybkiego ruchu, podupadało i traciło stopniowo śródmiejski charakter.
Uważne oko dostrzegało tu jednak przemyślany, miejski układ urbanistyczny oraz architektoniczne piękno zabytkowych – często bardzo zniszczonych – kamienic. Rozległe tereny zielone na historycznych bastionach i bezpośredni dostęp do wody, w połączeniu z zabytkową i pojawiającą się już w niektórych miejscach nową zabudową, stwarzają wyjątkowy klimat miejskiej enklawy. Tutaj życie toczy się w rytmie slow life.
Zachowanie unikatowego charakteru, przy jednoczesnym podniesieniu jakości życia mieszkańców Dolnego Miasto, to jedno z głównych założeń rozpisanego na 8 lat projektu PPP. Rewitalizacja terenów zielonych i rekreacyjnych, budowa nowych obiektów publicznych, które będą służyć mieszkańcom, modernizacja i budowa ulic, ścieżek rowerowych i chodników, pojawienie się nowego sąsiedztwa – budynków mieszkalno-usługowych, utrzymanych w duchu historycznej zabudowy oraz rewitalizacja i nadanie nowych, usługowych funkcji dawnej zajezdni tramwajowej – wszystko to sprawi, że Dolne Miasto odsłoni pełnię swojej wartości. Stanie się jedną z najbardziej urokliwych, spacerowych i jednocześnie nowoczesnych części Gdańska. Będzie to wspaniała miejska enklawa, w której chce się żyć – mieszkać, pracować i wypoczywać.
Dzięki inwestycjom PPP Dolne Miasto doskonale wpisze się w ideę tzw. 15-minutowego miasta, która zakłada, że w zasięgu kwadransa – spacerem lub na rowerze – jest wszystko, co niezbędne do codziennego, komfortowego życia. Aby tak się stało, na danym obszarze musi być dostęp do nowoczesnych obiektów z funkcjami publicznymi (np. do szkoły, przedszkola, kompleksu sportowego, ośrodka zdrowia), sklepów i punktów usługowych, a także do terenów rekreacyjnych służących mieszkańcom w każdym wieku.
Założenia PPP realizowane są w duchu takiego wygodnego do życia, 15-minutowego miasta. Obok nowego, wielofunkcyjnego kompleksu sportowego przy szkole, nowego przedszkola z placem zabaw, zrewitalizowanych i pięknie urządzonych zielonych terenów rekreacyjnych, sprzyjać temu będą usługowe partery nowych budynków mieszkalnych. Znajdą tam swoje miejsce lokalne sklepiki, piekarnie czy idealne na sąsiedzkie spotkania kafejki. Sąsiedzkie życie w rytmie slow life toczyć się będzie też na kameralnych, zielonych patiach z proekologicznymi ogrodami deszczowymi.
Wszystkie planowane w projekcie PPP inwestycje będą miały charakter otwarty, ponieważ jego istotą jest stworzenie uporządkowanej, dostępnej dla wszystkich i spójnej z historycznym zamysłem tkanki miejskiej, zatopionej w zieleni, dającej wytchnienie w cieniu drzew i otoczeniu krzewów.
Idea 15-minutowego miasta jest coraz bardziej doceniana. Świetnie wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju miast, w których stawia się na zwartą zabudowę w śródmieściach, ograniczając „procesy rozlewania się miast” i dopełniając ich wewnętrzne struktury, które często – jak miało to miejsce na Dolnym Mieście – od czasów wojny nie zostały odbudowane.
Położone przy Opływie Motławy Dolne Miasto jest jedną z najbardziej zielonych części Gdańska i taką pozostanie – zachowane zostaną obecne proporcje terenów zielonych i zabudowanych. Ponad 12 ha dawnych fortyfikacji miejskich to imponujący, zielony teren rekreacyjny z dostępem do wody. Natura i jej przybliżenie mieszkańcom odgrywają ważną rolę w projekcie PPP. GGI Dolne Miasto zrewitalizuje 5,5 ha terenów zielonych. Cele komercyjne realizowane będą na 3,7 ha. Również tam powstaną zielone enklawy – publiczna przestrzeń zachęcająca do wypoczynku. Za każde, wycięte ze względu na inwestycje drzewo inwestor zasadzi w bezpośredniej okolicy dwa nowe drzewa.
Zrewitalizowane zostaną tereny zielone na bastionach Wilk i Wyskok. Pojawią się tam nowe rośliny, ławki i zwiększające bezpieczeństwo oświetlenie, a przyjaźnie urządzona przestrzeń służyć będzie wypoczynkowi i rekreacji. Wzdłuż ulic Kamienna Grobla i Dobra GGI Dolne Miasto posadzi ponad 50 drzew, które utworzą pełną uroku, parkową aleję. W 3 z 15 lokalizacji przeznaczonych na cele komercyjne, spółka stworzy ogólnodostępne, zielone tereny rekreacyjne, które pozostaną niezabudowane.
Zieleń towarzyszyć będzie też inwestycjom mieszkaniowym i usługowym. Na przykład, przed zrewitalizowaną dawną zajezdnią powstanie duży plac publiczny z zielenią. Na patiach kilku nowych budynków zaplanowano ogrody deszczowe, które cieszą oczy bogactwem barw różnorodnej roślinności i spełniają ważne funkcje proekologiczne, związane z zagospodarowaniem opadów.
Dzięki PPP mieszkańcy Dolnego Miasto zyskają tereny z nowymi drzewami, krzewami i innymi roślinami – zachowana, a nawet zwiększona będzie ich bioróżnorodność. Tereny zielone – z wkomponowanymi ławkami, sprzętem do rekreacji czy zabawy dla dzieci i oświetleniem – staną się bardziej dostępne, bezpieczne i wartościowe dla mieszkańców.
©2024 Euro Styl S.A. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Przedstawione na stronie internetowej wizualizacje, animacje oraz grafiki mają charakter poglądowy. Wygląd budynków, zakres usług oraz zagospodarowanie terenu mogą nieznacznie ulec zmianie. Zmianie nie ulegną istotne cechy świadczenia oraz funkcjonalność budynku. Prawa do używania, kopiowania i rozpowszechniania wszelkich danych i materiałów dostępnych na niniejszej stronie internetowej podlegają w szczególności przepisom ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o Prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystywanie danych lub materiałów z niniejszej strony w jakichkolwiek celach wymaga każdorazowo pisemnej zgody GGI Dolne Miasto sp. z o.o. W przypadku zapotrzebowania na w/w materiały prosimy o kontakt na adres: daneosobowe@eurostyl.com.pl